witam Wiedza i Życie,
Marek Oramus przygotował wywiad z mną, wynikiem wielu dni wielu godzin dyskusji mejlowe i na żywo, i jeśli dobrze rozumiem, będzie dziś Was to wysyłać jako propozycję artykułu. Się cieszę, że mogłbyście publikować popularno-naukowo artykuł o Wszechświecie, ponieważ wydaje mi się, że interesowałby Wasz czytelników.
Mam jednakże uwagę dotyczący zaproponowanego tytułu, ,,Wszechświat jako piłka futbolowa". Jest to problematyczny dla wielu powodów:
* Tytuł powinno ściągniąć uwagi czytelniki, ale nie na kosztu błędów pedagogicznych, wprowadzających czytelniku do błędnego zrozumienia:
* futbol nie daje żadna intuicja dotycząca brak granic, jednakże brak granic to pojęcie kludzowe;
* futbol nie daje żadna intuicja dotycząca całości przestrzeni (prawdy pomysł) zamiast coś wewnątrz przestrzenie (błędny pomysł, dotyczący modelu Wszechświata), raczej powrotne - wszyscy mają intuicję futbolu jako obiekt, który dużo się rusze w przestrzeni.
* futbol ma 32 ściany, tzn wiele więcej niż 12-ściana (domen fundamentalny modelu przestrzeni dwunaśtościanowej Poincarego ma dokładnie 12 ściany), jest zewnętrznie 2-sferycna wersja 20-ściany z obciętymi rogami; to prawda, że kilka z ścian futbolu są piątokątami (te czarnymi), ale gdyby chcielibyśmy zmienić futbol do 12-ściany, mielibyśmy kroić futbol w takim sposobie, gdzie usuniemy całych te 12 widocznych ścian piątokątymi.
O tym drugim punkcie, jak na pewno dobrze wiedzcie, ponieważ publikowaliście artykuły popularno-naukowe od dawna, prezentacji Wszechświat Big-bangowy jako obiekt *wewnątrz* przestrzeń, to jeden z głównych błęd w popularizacji kosmologii.
Przypominam o kartą etyczną mediów z Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z 29 marca 1995r.:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_Etyczna_Medi%C3%B3w http://www.radaetykimediow.pl/dokumenty_kmp1.html
Zobacz ,,zasada prawda" a także ,,Zasada pierwszeństwa dobra odbiorcy":
,,co znaczy, że podstawowe prawa czytelników, widzów i słuchaczy są nadrzędne wobec redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców."
Tzn, że prawa czytelników do tytułu, który mówi uczciwie co jest w temacie artykułu, jest ,,nadrzędne wobec redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców." Ja we wywiadu nigdy polecałem piłka futbolu jako pomoc dla zrozumienie o co chodzi tematu.
Nie widzę, że precedens łamania praw czytelników w niektórach czasopismach w USA i UK - tzn twierdząc, że model przestrzeni dwunastościanowej Poincarego, to podobny do ,,piłka futbolu" - to dobry argument powtórzyć ten łamania karty etycznej mediów cytowana wyższej.
Kilka przykładowe pomysły dla tytułu, który mogłby być etycznie zasadzone: * ,,Wszechświat skończony bez granic" * ,,Mały Wszechświat bez granic" * ,,Wszechświat bez granic" * ,,Kształt Wszechświata bez granic" * ,,Wszechświat z prostymi, zamkniętymi pętlami" ale to tylko przykłady.
Pozdrawiam serdecznie Boud Roukema
CC: * Marek Demianski, członek Rada Naukowa Wiedza i Życie, i ekspert naukowy w temacie kształtu Wszechświata; * cosmo-media, *PUBLICZNIE* archiwizowana, otwarta grupa dyskusyjna kosmologów toruńskich: http://adjani.astro.uni.torun.pl/mailman/listinfo/cosmo-media * Marek Oramus