Hi Boud,
Thanks a lot for getting me up to date concerning all important stuff in polish cosmology/physics (especially concerning "Porozumienie" ) I appreciate this deeply.
I've had a very tough semester but it's over at last !
Hope to call you as promised
Best wishes
Marek
Cytowanie Boud Roukema boud@astro.uni.torun.pl:
---------- Forwarded message ---------- Date: Wed, 6 Jun 2007 14:03:32 +0200 (CEST) From: Mariusz Dabrowski ... To: ... Subject: Zjazd Fizykow Polskich i doktorat honoris causa dla J.D. Barrowa
Szanowni Panstwo,
Z wielka przyjemnoscia w imieniu wlasnym oraz Wszystkich Kolegow chcialbym Panstwa serdecznie zaprosic do uczestnictwa w XXXIX Zjezdzie Fizykow Polskich w Szczecinie (9-14.09.2007). Informacje mozna znalezc na stronie:
Zjazd bedzie zawieral watki kosmologiczne. W szczegolnosci w pierwszym dniu zjazdu (10.09 o godzinie 12.00, aula uniwersytecka ul. Krakowska 71-79) odbedzie sie uroczystosc wreczenia doktoratu honoris causa znakomitemu kosmologowi profesorowi Johnowi D. Barrowowi z Uniwersytetu w Cambridge (patrz zalaczona biografia). Profesor wyglosi tez wyklad pt. "Our place in the Universe" i bedzie przebywal w Szczecinie kilka dni, takze promujac swoje ksiazki.
Poza tym odbedzie sie sesja z kosmologii we wtorek 11-go wrzesnia oraz wiele innych ciekawych sesji specjalistycznych.
Rejestracja uczestnikow odbywa sie poprzez strone internetowa zjazdu.
Prosze rowniez o przekazanie powyzszej informacji Kolezankom i Kolegom, doktorantom, studentom, milosnikom fizyki i astronomii - aula Uniwersytetu Szczecinskiego jest w stanie pomiescic 700 osob a zatem nie powinno zabraknac miejsca dla wszystkich zainteresowanych.
Zapraszam serdecznie.
Mariusz Dabrowski
Skrocona biografia prof. Johna D. Barrowa (Uniwerstytet Cambridge).
John D. Barrow urodzil sie w Londynie w 1952 roku i uczeszczal do Szkoly dla Uzdolnionej Mlodziezy w Ealing (Ealing Grammar School). Studia z matematyki ukonczyl na Uniwersytecie w Durham w roku 1974 a doktorat z astrofizyki uzyskal na Uniwersytecie w Oxford w 1977 roku (promotorem byl Dennis Sciamia - rowniez promotor doktoratu Stephena Hawkinga i Rogera Penrose'a). Po doktoracie pracowal najpierw na Uniwersytecie w Oxford a nastepnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W roku 1981 rozpoczal prace w Centrum Astronomii Uniwersytetu Sussex (Brighton, Anglia), gdzie otrzymal posade profesora w roku 1989 sprawujac rowniez funkcje Dyrektora Centrum. Jest autorem ponad 420 artykulow naukowych (wiekszosc w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej). Wypromowal 23 doktorow. Jest laureatem Nagrody Lockera z astronomii, Medalu Kelvina Krolewskiego Towarzystwa Filozoficznego w Glasgow (1999), Nagrody Lacciniego z astronomii (2005) oraz Nagrody Templetona (2006).
W roku 1999 otrzymal posade profesora nauk matematycznych w Departemencie Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie w Cambridge oraz zostal dyrektorem Millenium Mathematics Project - nowej inicjatywy w kierunku uzyskania lepszego zrozumienia i docenienia matematyki i jej zastosowan wsrod mlodziezy i szerokiej rzeszy spoleczenstwa. Millenium Mathematics Project uzyskal Jubileuszowa Nagrode Krolowej Angielskiej za osiagniecia edukacyjne w roku 2005. John Barrow jest tez czlonkiem oraz wice-prezydentem Clare Hall College w Cambridge. Otrzymal doktorat honoris causa Uniwersytetu w Hertfordshire w roku 1999. Od roku 2003 jest czlonkiem Krolewskiego Towarzystwa Naukowego.
John Barrow napisal 17 ksiazek popularnonaukowych przetlumaczonych na 27 jezykow. Ksiazki te poruszaja bardzo szeroka tematyke interdyscyplinarna. Zawieraja watki matematyczne, fizyczne, biologiczne, artystyczne, historyczne oraz filozoficzne. Oto ich tytuly: The left hand of creation ("Lewa reka stworzenia" - wspolnie z J. Silkiem), The Anthropic Cosmological Principle ("Kosmologiczna Zasada Antropiczna" - wspolnie z F. Tiplerem), L'Homme et le Cosmos ("Czlowiek i Kosmos" - wspolnie z F. Tiplerem), The World Within the World ("Swiat Wewnatrz Swiata"), Theories of Everything (istnieje polski przeklad - "Teorie Wszystkiego"), Pi in the Sky (istnieje polski przeklad - "Pi razy drzwi"), The Origin of the Universe (istnieje przeklad polski - "Poczatek Wszechswiata" - Wydawnictwo CIS i Oficyna Wydawnicza MOST, Warszawa 1995), The Artful Universe (istnieje przeklad polski - "Wszechswiat a sztuka"), Between Inner Space and Outer Space ("Miedzy Wewnetrzna a Zewnetrzna Przestrzenia"), The Book of Nothing ("Ksiazka o Nicosci"), The Constants of Nature ("Stale Natury"), The Artful Universe Expanded (wersja rozszerzona), The Infinite Book ("Ksiazka o Nieskonczonosci"). John Barrow napisal tez sztuke teatralna Infinities ("Nieskonczonosci"), ktora byla wystawiana w Teatro La Scala w Mediolanie wiosna 2002 oraz 2003 oraz na Festiwalu w Walencji (Hiszpania). Sztuka zostala uznana nagroda wloska Premi Ubu jako najlepsza sztuka grana w teatrach wloskich w roku 2002. W roku 2003 zdobyla tez Nagrode Italgas za promocje nauki.
Profesor Barrow wyglasza dziesiatki wykladow dla bardzo zroznicowanej publicznosci w wielu roznych miejscach na calym swiecie. Sposrod bardziej prestizowych nalezy wymienic Wyklady Gifforda na Uniwersytecie Glasgow, Wyklady G. Darwina i Withrowa w Krolewskim Towarzystwie Astronomicznym, Wyklady o Nauce Amnesty International w Oxford, Wyklad Flamsteeda, Wyklad Tyndalla, Wyklad Brashera, Wyklad Bozonarodzeniowy RSA dla Dzieci, Wyklad Boyla, Wyklad Spinozy na Uniwersytecie w Amsterdamie. Niektore wyklady mialy charakter szczegolny - byly to wyklady wygloszone na Weneckim Festiwalu Filmowym, w siedzibie Premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher przy 10 Downing Street w Londynie, w Palacu Windsorskim oraz w Palacu Watykanskim.
Profesor John D. Barrow odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Szczecinskiego podczas Zjazdu Fizykow Polskich w Szczecinie w dniu 10 wrzesnia 2007 roku o godzinie 12.00 w auli uniwersyteckiej przy ul. Krakowskiej 71-79. Doktorat bedzie przyznany za caloksztalt osiagniec dla nauki, a w szczegolnosci za podkreslanie jej interdyscyplinarnego charakteru i wytyczanie zupelnie nowych interdyscyplinarnych kierunkow badan naukowych w zakresie nauk przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia, biologia, chemia) oraz okreslanie ich relacji do nauk teologicznych.
Wiecej informacji:
http://www.damtp.cam.ac.uk/user/gr/about/members/barrow.html
http://www.templetonprize.org/bios.html
http://en.wikipedia.org/wiki/John_D._Barrow
Prof. John D. Barrow - Laureat Nagrody Templetona 2006
Prof. Barrow jest osoba o szerokich zainteresowaniach naukowych, wspanialym wykladowca i popularyzatorem nauki. W roku 2006 otrzymal nagrode brytyjskiego potentata finansowego Sir Johna Templetona, ktora jest najwyzsza na swiecie nagroda finansowa przyznawana indywidualnie naukowcowi (wyzsza od Nagrody Nobla). Cytujac sentencje fundatora nagrody Sir Johna Templetona ta nagroda jest celowo wyzsza "dla podkreslenia faktu, ze szerokie badania interdyscyplinarne (wlaczajac w to przestrzen duchowa czlowieka) sa jakosciowo bardziej znaczace dla ludzkosci niz szczegolowe badania w dyscyplinach naukowych uznawanych w kategoriach noblowskich".
Nagroda Templetona jest przyznawana za "osiagniecia w zakresie badan i odkrycia naukowe dotyczace przestrzeni duchowej czlowieka". Jak stwierdza John Barrow w swoim oswiadczeniu dotyczacym nagrody: "nie chodzi tu o przeksztalcenie nauki w kwestie czysto religijna" jednak "ludzie zwykle sa zainteresowani tym, czy ich wyobrazenie o Wszechswiecie moze byc spojne z ich pogladami religijnymi dotyczacymi Wszechswiata".